Covid-19 is still a threat. Please do not attend any gathering until your country's social distancing restrictions have been lifted.

ALEJE 2013 - 12th International Juggling-Theatre Workshop

(ALEJE 2013 to its friends)

All juggling events in 2013
Juggling events in Czech Republic (Česká republika)‎, 2013

When:

Saturday, 2013-08-24 to Friday, 2013-08-30

Where:

Budišově u Třebíče

Website:

http://www.divadlokufr.net/en/aleje/

Blurb

ČESKY:

ALEJE 2013 12. Mezinárodní žonglérská a divadelní dílna

Žongléry, kejklíře, divadelníky srdečně zveme k účasti na dvanáctém ročníku dílny Aleje 2013.

!Hlavním lektorem letošních Alejí bude uznávaný německý kontaktní žonglér KELVIN KALVUS!

V programu budou dále zahrnuty dílny Divadla KUFR alias Adély a Dáši, očekává se také příjezd specialisty na pantografii - Franze Bauera.

Jsou zde k dispozici venkovní tréninkové prostory - travnaté plochy nebo hřiště s nočním osvětlením, a společenská místnost. V případě špatného počasí bude pro žonglování zajištěn sál v Budišově.

V ceně dílny je kromě workshopů zahrnuto stravování 3x denně (výběr z více druhů jídla - i bezmasé) a ubytování na lůžku (na každém pokoji je sprcha a toaleta). V areálu je možné zapůjčení sportovního náčiní, káva a čaj jsou stále k dispozici.

Na Aleje tradičně navazuje Česko-německé setkání žonglérů a kejklířů ve Waldmünchenu.

K přepravě z Budišova do Waldmünchenu a zpět bude zdarma zajištěn autobus. Kromě návštěvy rozmanitých (nejen žonglérských) dílen mohou účastníci ve Waldmünchenu představit svoje výstupy nebo prezentovat ukázky z dílen Alejí na páteční Open Stage nebo sobotní Večerní show. Účast na Česko-německém setkání bývá pro účastníky dílny Aleje příjemným „dojezdem” české dílny. Účast na obou akcích je cenově zvýhodněná ( pokud vystoupíte na sobotní Večerní show, je vaše účast ve Walmünchenu zdarma).


===========================================

ENGLISH:

The main instructor this year will be the renowned German contact juggler KELVIN KALVUS!

In the programme there will also be workshops by KUFR Theatre, alias Adéla and Dasha and we expect arrival of the “pantography” specialist - Franz Bauer (Germany).

There are outside training areas (grass or a sports pitch with lights for night juggling) and indoor room. In case of bad weather we will provide a gym/hall in Budišov.

The price of the workshop includes 3 meals a day (choice of meals - including vegetarian variant) and a bed (WC and showers in every room). Hot and cold water for making a cold drink, tea, coffee etc. and sports equipment is available for all participants.

Aleje 2013 workshop will be traditionally followed by the Czech - German Juggling Convention in Waldmünchen.

The transport from Aleje to Waldmünchen and back in provided by a special bus FREE of charge. Except for taking part in various workshops the participants may also present their numbers at Open Stage (Fri) or Gala Show (Sat). It is not obligatory for participants of Aleje to take part in Waldmünchen convention. However, it has always been a great ending of the Czech workshop … If you take part in both events, there is a discount (+ if you perform at the Galashow in Waldmunchen, the convention is FREE of charge).

Who went

ALEJE 2013 elsewhere on the Edge

View trivia (0)